
Ограничаващите ни вярвания са като тежки окови, които носим със себе си и които ни пречат и спъват по пътя към живота към който се стремим.
Често си мислим, че това, което носим със себе си е важно, защото е част от нас и нашето минало, но оковите ни натежават все повече и повече и ограничават нашата мобилност. Понякога дори привикваме към носенето на тежките окови и след като го правим известно време, то се превръща в нормално състояние за нас.

Ограничаващите убежденията са коварни, защото в повечето случаи не си даваме сметка за тяхното съществуване, докато не започнем да разпознаваме онези повтарщи се модели на поведение и на преживявания, които привличаме и не започнем да гледаме обективно на себе си и на живота си.
Както казва Луиз Хей:
“Ние формираме убежденията си още като много малки деца, а после преминаваме през живота, създавайки си такива преживявания, които отговарят на тези вярвания. Ако поглденете назад през живота си, ще забележите колко често преминавате през едни и същи преживявания“.
Ние самите си създаваме тези преживявания, защото те отразяват нещо от нашите разбирания за самите себе си.
Какво в действителност представляват ограничаващите вярвания и отрицателните послания?
Вярванията са мисли или думи, които са се повторили толкова много пъти, че са се превърнали в убеждения. Тези мисли и думи в повечето случаи първоначално са достигнали до нас от другите, от външния свят, а после сме ги възприели и превърнали в наши собствени мисли и думи. Ако често сме чували, че никога не правим нещата както трябва или че животът е вечна борба, най-вероятно след време ние самите започваме да мислим и вярваме, че от нас нищо не става и че животът е нещо много трудно.
Основната разлика между отрицателните послания и ограничаващите вярвания според Луиз Хей са, че първите са ни били казани директно, често сочейки ни с пръс и гледайки ни в очите: “За нищо не ставаш“ “Накъде си тръгнал“ и т.н., докато ограничаващите вярвания са по-скоро всеобщите вярвания на обществото и на нашите близки за живота, брака, семейството, работата, здравето, успеха, парите и богатството, секса и т.н.

Не е задължително някой да е казал нещо на нас или да ни е направил нещо директно, за да формираме ограничаващите си вярвания. Отрицателните преживявания в нашия живот или в живота на наши близки хора, също могат да се превърнат в ограничаващи убеждения. Ако в семейството си сме били свидетели на насилие, дори и никой да не е говорил за това, има голям шанс да решим и да започнем да вярваме, че любовта е страдание и болка.
Откъде и как са възникнали ограничаващите ни вярвания?
Най-голямата част от ограничаващите вярвания, които имаме днес, сме научили от нашите родители и близки по време на нашето детство, една по-малка част сме формирали по време на тийнейджърските си години и една още по-малка част като възрастни.
Като деца, ние попиваме като гъби вярванията, навиците, поведенческите модели и общите възгледи за света от родителите си и близките за нас хора в онази възраст. Взимаме за чиста монета това, което заобикалящите ни ни казват и показват, директно или индиректно и така изграждаме нашия модел за реалността, за добро или лошо.
Като бебета, нашият живот е бил перфектен: всички са ни се радвали и са ни обичали и ние сме получавали всичко, което сме искали. На по-късен етап от детството ни естествените ни склонност да мечтаем е започнала да се възпрепятства от ограничаващите вярвания. Както споменахме по-горе, те може да са дошли от нашите родители или настойници, но също така и от наши близки, учители, роднини, съседи и дори от обществото. След многобройните, “не можеш!” или “трябва!” сме започнали да възприемаме тези вярвания и да възпираме нашите естествени желания.

Хубаво е да разберем, че никой не е виновен и никой не е за обвиняване. Тези обкръжаващи ни хора също са получили своите ограничаващи убеждения от някъде и са продължили цикъла, като са им повярвали и после са ги повторили чрез собствените си преживявания. Както казва Луиз Хей: “Всички сме жертви на други жертви“.
Как да се справим с негативните вярвания и ограничаващи убеждения?
Не пропускай следващата статия със “7те стъпки за освобождаване от стари и ограничаващи вярвания“, за да се освободиш веднъж завинаги от грешната представа, която имаш за света и за теб самата и да поемеш най-накрая по пътя, за който винаги си мечтала!